ویتامین B1 یا تیامین، نقش مهمی در سوخت و ساز انرژی در بدن دارد. تیامین در رشد و نمو و عملکرد سلولی نقش بسزایی دارد. هر چه میزان متابولیسم در بدن بیشتر باشد میزان مورد نیاز تیامین افزایش می یابد. افرادی که فعالیت های ورزشی سخت انجام می دهند مسلما انرژی بیشتری می سوزانند بنابراین به مقدار بیشتری تیامین نیاز دارند. در این مطلب از سری مطالب وبلاگ آوا شیمی صبا قصد داریم شما را با موضوع ویتامین محلول در آب ( ویتامین B1 )، آشنا کنیم.

تیامین هیدروکلراید ( ویتامین B1 ) چیست؟

تیامین هیدروکلراید از جمله ویتامین های محلول در آب است که در بدن ذخیره نمی شود. ویتامین B1 ، یا تیامین بدن را قادر می سازد که از انرژی کربوهیدرات استفاده کند. این مسئله برای متابولیسم گلوکز ضروری است و نقش کلیدی در عملکرد اعصاب، عضلات و قلب دارد. ویتامین B1  تاثیرات زیادی از جمله سوختن قندها در بدن و بهبود عملکرد اعصاب را در بدن به عهده دارد. ویتامین B1 از طریق روده جذب می شود، سپس تغییراتی بر روی آن صورت می گیرد و برای عملکرد بافت ها از آن استفاده می شود. این ویتامین دارای جرم مولی 265.35 گرم بر مول است. نقطه ذوب تیامین هیدروکلراید با تجزیه 248 درجه است.

ویتامین B1  در حلال هایی مانند آب، گلیسیرین و متانول حل می شود. این ویتامین نقش آنزیمی و هم چنین ادامه چرخه کربنی را نیز به عهده دارد. نقش دیگر این ویتامین انتقال پیام های عصبی از اعصاب به مغز و بالعکس است. ویتامین B1  دارای دو حلقه هتروسیلیک است که یکی از آن ها دارای گوگرد به نام تیازول و حلقه دوم دارای ازتدار پیریمیدین می باشد.

تاثیر تیامین هیدروکلراید بر بدن و کمبود آن در بدن به چه صورت است؟

ویتامین B1  نقش موثری در پیشگیری و درمان بیماری هایی مانند بری بری و پلاگر و آنسفالوپاتی ورنیکه می گذارد. تیامین به عنوان مکمل غذایی برای درمان بیماران دارای بیماری های گوارشی، سیروز کبدی و پولی نوریت که در اثر اعتیاد به الکل ایجاد می شود، موثر است. کاهش ویتامین B1  در بدن ممکن است باعث کاهش وزن و بی اشتهایی شود. مشکلات ذهنی مانند سردرگمی و از دست دادن حافظه کوتاه مدت نیز در اثر کمبود تیامین به وجود می آید. بیماری هایی مانند ایدز نیز می توانند جذب بسیاری از مواد بر بدن را کاهش دهند و ویتامین B1  نیز می تواند جزو این مواد باشد.

مکمل های تیامین هیدروکلراید می توانند در بهبودی بیماری هایی مانند : ایدز ، زخم ها ، آب مروارید، سندروم مخچه، سرطان دهانه رحم ، درد دیابتی، فشار ، بیماری قلبی، دریازدگی و سیستم ایمنی ضغیف موثر باشند. نام‌ های عمومی تیامین هیدروکلراید شامل تیامین‌ و ویتامین B1 است. نام‌ های تجاری تیامین هیدروکلراید شامل ویتامین B هیدروکلراید، کلرید تیامین هیدروکلراید، آنورین هیدروکلراید و تیامینین کلرید است.

نیاز بدن به تیامین به چه صورت است؟

افراد برای هر هزار کالری انرژی غذایی مورد نیاز، روزانه به 1 میلی گرم تیامین احتیاج دارد. مصرف بیش‌ از اندازه این ویتامین (۱۰۰ برابر نیاز بدن به صورت تزریقی) باعث مسمومیت شده و علائمی چون سردرد، تشنج، آریتمی قلبی، و واکنش ‌های آلرژیک را ایجاد می ‌کند.

خوراکی ویتامین B1

منابع خوراکی سرشار از ویتامین B1 چیست ؟

پوسته برنج مهم ترین منبع ویتامین B1 است. مقداری از این ویتامین در شیر، برگ های سبز موجود است. تیامین به مقدار زیاد در جوانه گندم، نخود، لوبیا، اسفناج ، کلم، جگر، هویج، گردو، بادام ، فندق، تخم مرغ، پسته خام، سیرابی ، شیردان، سویا و تخمه آفتابگردان وجود دارد. استفاده بیش از حد از مواد قندی باعث کمبود ویتامین B1 در بدن می شود. سبوس منبع بسیار مهمی از تیامین در بدن است. بنابراین، توصیه می شود از نان های سبوس دار مانند بربری، سنگک و بیسکویت های تهیه شده از آرد سبوس دار استفاده کنید. از ماء الشعیر ها نیز می توانید برای تامین ویتامین B1 استفاده کنید.

برای پخت جگر نیز بهتر است قبل از طبخ آن را در فریزر قرار ندهید و هم چنین از درجه حرارت بالا استفاده نکنید. ناگفته نماند که نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه حاوی تانن هستند که با تیامین تداخل داشته و جذب آن را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از مواد شیمیایی موجود در صدف‌ های خام و ماهی ها نیز می ‌توانند تیامین را از بین ببرند و اگر به مقدار زیاد مصرف شوند، به طور بالقوه منجر به کمبود آن می ‌شوند. گرچه  فرآیند گرما و پختن این مواد شیمیایی را از بین می برد، همچنین تیامین را نیز از بین می برد.

خلاصه مقاله:

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، ویتامین B1 از جمله ویتامین های محلول در آب است که در بدن ذخیره نمی شود. وظیفه اصلی اینویتامین در بدن به گونه ای است، که بدن را آماد کند تا از انرژی کربوهیدرات در آن استفاده شود. که این عملکرد برای متابولیسم گلوکز ضروری است و نقش کلیدی در عملکرد اعصاب، عضلات و قلب دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تیامین هیدروکلراید می توانید به  وب سایت آوا شیمی صبا  مراجعه نمایید. شرکت آواشیمی صبا، برند معتبر وارد کننده مواد اولیه دارویی است و دارای سابقه ای طولانی و برجسته در این حوزه می باشد. آوا شیمی اکنون بیش از بیست سال است که در زمینه واردات مواد اولیه دارویی فعال است و بالاترین کیفیت و بهترین خدمات را در این حوزه عرضه می نماید.