الکل ایزوپروپیل که در دسته حلال ها قرار دارد و مهم ترین کاربرد آن برای ضدعفونی کردن زخم ها و جراحات است، که به صورت موضعی استفاده می شود. در ادامه این بلاگ از سری وبلاگ آوا شیمی صبا همراه ما باشید تا در رابطه با این الکل بیشتر بدانیم.

الکل ایزوپروپیل چیست؟

الکل ایزوپروپیل از رایج ترین اعضای خانواده ترکیبات آلی الکل با فرمول C3H8O و جرم مولکولی 60.1 گرم بر مول است. یک مایع بی رنگ، فرار و قابل اشتعال است. دارای بویی شبیه به ترکیبی از اتیل الکل و استون است، اما برخلاف اتیل الکل، ایزوپروپیل  طعم تلخ و غیر قابل توصیفی دارد.

کاربرد الکل ایزوپروپیل

الکل ایزوپروپیل در ضدیخ، حلال های صنعتی، حلال چسب، لاک الکل، روغن‌های خشک کن سریع، کروئوزوت، رزین‌ها، استخراج آلکالوئیدها، جوهرهای سریع خشک شونده، لوسیون دست و بدن، مواد آرایشی و دارویی، در تولید استون، گریسرول و ایزوپروپیل استات و مواد ضدعفونی کننده کاربرد دارد.

یک حلال پر مصرف

ایزوپروپیل خوراکی نمی باشد و یکی از متداول ترین کاربردهای آن در صنایع گوناگون، استفاده از آن به عنوان حلال است. و همچنین با توجه به ساختار و ماهیت شیمیایی خود قادر است طیف وسیعی از ترکیبات غیر قطبی را در خود حل نماید. جالب است بدانید که الکل ایزوپروپیل در قیاس با حلال های جایگزین دیگر خود، از میزان درجه سمومیت کمی برخوردار است.

الکل ایزوپروپیل چیست

ضد عفونی کننده قوی سطوح

این الکل علاوه بر استفاده به عنوان حلال، برای ضدعفونی و پاکسازی انواع سطوح نیز کاربرد شایانی دارد. در بسیاری از مواد شوینده، پاکسازی کننده و ضدعفونی کننده مرتبط با لوازم خانگی، آشپزخانه و حتی صنایع الکترونیکی، ردپای حضور الکل قدرتمند به خوبی مشخص است. بسیاری از لنزهای لیزری موجود در درایورهای نوری همانند دی وی دی ها به وسیله الکل ایزوپروپیل پاکسازی می شوند. ایزوپروپیل که به نوعی یک ماده ضد باکتری قوی نیز به حساب می آید، در پاکسازی و ضدعفونی کردن زخم ها و خراش های جزئی و سطحی نیز به کار می آید. برای ضدعفونی کردن و پاکسازی تجهیزات آزمایشگاهی، دندان پزشکی و بیمارستانی نیز می توان از این الکل کمک گرفت.

آیا الکل ایزوپروپیل همان اتانول است؟

اتانول نوعی الکل است که عمده ترین کاربرد آن در تهیه نوشیدنی های الکلی می باشد. ماده ای فرار و آتش گیر است و به دلیل خواصی مانند نقطه انجماد پایین در صنعت در تهیه ضد یخ نیز کاربرد دارد. به عنوان حلال در صنایع عطر و رنگ سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

اتانول به منظور ماده ضد عفونی کننده با درصد 70 تا 85 درصد مورد استفاده قرار می گیرد. این دو الکل برای استفاده به عنوان ضد عفونی کننده سطوح کاربرد مشابهی دارند اما برای ضد عفونی کردن پوست عملکرد یکسانی ندارند. این دو الکل با تغییر پروتئین و حل کردن چربی ها میکرو ارگانیسم ها را از بین می برد. اما تفاوت آنها در میزان آسیبی است که به بافت های زنده پوست وارد کنند و ایزوپروپیل الکل آسیب کمتری به پوست وارد کرده و سمیت کمتری دارد. به همین دلیل ایزوپروپیل الکل 70 درصد برای ضد عفونی کردن پوست مناسب تر است.

نکات ایمنی که در استفاده از ایزوپروپیل الکل باید در نظر بگیرید.

  • ایزوپروپیل الکل، الکل خوراکی نیست. بلع و استنشاق آن می تواند منجر به مسمومیت های شدید، آسیب های جبران ناپذیر و حتی مرگ شود.
  • پس از ضد عفونی و اسپری کردن سطوح با این الکل اجازه دهید چند دقیقه الکل روی سطح بماند. سپس با دستمال سطح را تمیز کنید.
  • توجه داشته باشید که دستمال ها را مرتب تعویض کنید و دستمال استفاده شده را دور انداخته یا به خوبی بشویید.

تسکین درد با الکل ایزوپروپیل

الکل ایزوپروپیل برای تسکین دردها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در تهیه روغن مخصوص برای عضلات، از این محصول کمک گرفته می شود، چرا که این الکل می تواند با خاصیت و ماهیتی که دارد سبب تحریک پوستی شده و وضعیت گردش خون را بهبود ببخشد، درنتیجه این فرآیند تسکین دردها حاصل می شود. شایان به ذکر است که، این الکل یک الکل خوراکی نیست و در صورت بلع این الکل اسهال، کاهش فشارخون و انقباض شکم به سراغ شما می آید.

تسکین درد با الکل ایزوپروپیل

سخن پایانی:

اگر برای صنعت خود نیازمند الکل ایزوپروپیل هستید، آوا شیمی صبا، این محصول صنعتی را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیار شما قرار می دهد. شرکت آواشیمی صبا، برند معتبر وارد کننده مواد اولیه دارویی است و دارای سابقه ای طولانی و برجسته در این حوزه می باشد. آوا شیمی اکنون بیش از بیست سال است که در زمینه واردات مواد اولیه دارویی فعالیت دارد و بالاترین کیفیت و بهترین خدمات را در این حوزه عرضه می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این الکل و کاربردهای آن می توانید به  وب سایت آوا شیمی صبا مراجعه نمایید.