در این سری از مطالب وبلاگ آواشیمی صبا قصد داریم شما را با کلیندامایسین چیست؟ آشنا سازیم. در ادامه به بررسی موارد مصرف و عوارض جانبی این ماده که در دسته مواد مؤثر دارو قرار میگیرد می پردازیم.

کلیندامایسین چیست؟

کلیندامایسین یک آنتی بیوتیک باکتریواستاتیک می باشد که مانع از رشد و تکثیر باکتری ها می گردد. این ماده همچنین مانع از مهندسی زیستی پروتئین توسط باکتری ها نیز می شود. این آنتی بیوتیک در درمان عفونت های استافیلوکوکی استخوان، مفاصل و پریتونیت مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده فقط بر عفونت های ناشی از باکتری اثرگذار است و بر عفونت های ویروسی از جمله سرماخوردگی و آنفولانزا تاثیری ندارد. شیوه مصرف این دارو به صورت خوراکی، تزریقی و ژل موضعی می باشد. استفاده از این آنتی بیوتیک به دلیل عوارض جانبی جدی آن به شکل بسیار محدود و کنترل شده ای انجام می گیرد.

در این مطلب به معرفی موارد مصرف کلیندامایسین و همینطور بررسی عوارض جانبی احتمالی آن خواهیم پرداخت.

کلیندامایسین

موارد مصرف کلیندامایسین

حال که فهمیدیم کلیندامایسین چیست، به بررسی موارد مصرف آن می پردازیم.

کلیندامایسین در درمان عفونت های مزمن مفصلی و استخوانی از تاثیر بسزایی برخوردار است. از این دارو در درمان عفونت های ناحیه لگن در بانوان نیز استفاده می شود. درمان عفونت های داخل شکم و همچنین سپتی سمی های ناشی از باکتری های بی هوازی از دیگر موارد استفاده این آنتی بیوتیک می باشد. این دارو علاوه بر اینها در درمان پنومونی ناشی از میکروارگانیسم های بی هوازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از کلیندامایسین همچنین در درمان عفونت های شدید پوست و بافت نرم نیز رایج می باشد. از این دارو در درمان عفونت های شدید مجاری تنفسی نیز استفاده می گردد. درمان اکتینومایکوزیس، درمان اوتیت مدیای مزمن و سینوزیت نیز از دیگر موارد مصرف این آنتی بیوتیک هستند. همچنین از ترکیب این ماده با پریماکین در درمان پنوموسیستن کارینی نیز استفاده می شود.

کلیندامایسین مانع از بیوسنتز پروتئین توسط باکتری های مخرب می شود و از آن در درمان عفونت های آمینیوتیک، زخم های ناشی از گزش، پیشگیری از عفونت های پس از جراحی و عفونت های واژینال نیز استفاده می گردد. این آنتی بیوتیک به علاوه در درمان استرپتوکوک های گروه بی و پیشگیری از عفونت های اندوکاردیت نیز کاربرد دارد.

برای خرید کلیندامایسین، به سایت آواشیمی صبا مراجعه کنید.

عوارض جانبی

مهمترین عارضه جانبی این آنتی بیوتیک اسهال می باشد. در صورت ابتلای بیمار به اسهال به هیچ وجه نباید از کلیندامایسین استفاده نمود. همچنین در صورت بروز این عارضه پس از مصرف دارو نیز لازم است که سریعا مصرف آن متوقف گردد. این ماده همچنین می تواند موجب بروز احساس ناراحتی در شکم، تهوع و استفراغ نیز بشود. بروز کولیت ناشی از آنتی بیوتیک و بثورات جلدی نیز از دیگر عوارض جانبی محتمل این دارو می باشند.

کلیندامایسین همچنین می تواند موجب ایجاد یرقان و تغییر در پاسخ آزمون های کبدی شود. به علاوه، کاهش نوتروفیل های خونی و ائوزینوفیلی نیز می تواند پس از مصرف دارو در بیمار مشاهده شود. از دیگر عوارض جانبی این دارو که کمتر بروز می یابند می توان به آگرانولوسیتوز و کاهش پلاکت های خون اشاره نمود.

همچنین در صورت ابتلای بیمار به نارسایی کبدی یا کلیوی و یا مشکلات گوارشی نظیر کولیت حتما می بایست قبل از مصرف این دارو به پزشک متخصص مراجعه شود. علاوه بر این مصرف این آنتی بیوتیک در دوران شیردهی می تواند موجب بروز عوارض جدی گردد. استفاده از این دارو برای زنان شیرده اکیدا توصیه نمی گردد.

باید توجه داشته باشید که استفاده بی رویه از هر آنتی بیوتیکی در نهایت موجب قوی تر شدن میکروب ها و بروز مقاومت میکروبی می شود.

کلیندامایسین 2

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کلیندامایسین و موارد مصرف آن می توانید به مطالب موجود در وب سایت آواشیمی صبا مراجعه نمایید. شرکت آواشیمی صبا با دارا بودن سابقه ای طولانی در حوزه واردات مواد اولیه صنعتی، دارویی و آرایشی و بهداشتی، عرضه کننده بالاترین کیفیت و بهترین خدمات در این زمینه می باشد.