در این سری از مطالب وبلاگ آوا شیمی صبا ما قصد داریم شمارا با کربومر چیست؟ آشنا سازیم و فواید و عوارض جانبی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

اکثر مردم نمی دانند کربومر چیست، حتی اگر از استفاده روزانه آن ها سود می برند.

کربومر چیست؟

برخلاف مواد فعالی که ارزش مبتنی بر نتایج را به محصول ارائه می ‌کنند، کربومرها یا همان کاربومرها مواد غیرفعالی هستند که به آن مواد فعال کمک می‌کنند تا به خوبی عمل کنند.

این ماده به خودی خود پودر سفید و کرکی است، اما اغلب به عنوان ژل در طیف گسترده ای از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی ساخته شده برای پوست، مو، ناخن و محصولات آرایشی و همچنین مواد دندانی استفاده می شود.

این محصول معمولا با ‌عنوان  کربومر 934، کربومر 941، کربوپل 910، کربومر 940-980 و کربوکسی ‌وینیل پلیمر ذکر می‌ شود.

فواید کربومر برای پوست

در حالی که این ماده به تنهایی برای بهبود وضعیت پوست یا درمان یک مشکل یا نگرانی موجود کار زیادی انجام نمی دهد، اما زمانی که در محصولات خاصی قرار بگیرد، مزایایی را ارائه می دهد؛ از جمله:

  • قوام محصولات را غلیظ یا یکنواخت می کند: کربومرها عوامل غلیظ کننده ای هستند که به کنترل قوام یا چسبندگی و جریان بسیاری از محصولات آرایشی کمک می کنند.
  • توزیع و تعلیق جامدات نامحلول به مایع: آن ها به توزیع و تعلیق جامدات نامحلول به مایع کمک می ‌کنند و از جدا شدن قسمت‌ های روغن و مایع محلول جلوگیری می‌کنند. این ویژگی مفید چیزی است که باعث می ‌شود مرطوب‌ کننده ‌های رقیق ‌تر مانند امولسیون ‌ها کار کنند.
  • بافت محصولات را بهبود می بخشد: کربومرها می توانند تا 1000 برابر حجم اولیه خود در آب منبسط شوند. آن ها به راحتی آب را جذب و حفظ می کنند و زمانی که در آب معلق می شوند می توانند به شدت منبسط گردند. با افزودن کربومرها به چیزهایی مانند شامپوها، نرم کننده ها، کرم ها و لوسیون ها، فرمولاسیون آن غنی، صاف و کرمی تر به نظر می رسد.

عوارض جانبی کربومرها

با توجه به گروه کاری محیط زیست، کربومر به عنوان یک ماده بسیار ایمن در نظر گرفته می شود. این ماده به عنوان یک عنصر مرتبط با ایجاد سرطان در نظر گرفته نمی شود و همچنین با سمیت رشدی یا تولید مثلی مرتبط نیست.

علاوه بر این، ثابت نشده است که آن ها سیستم ایمنی را به خطر می اندازند یا باعث واکنش های آلرژیک می شوند. با بررسی مطالعات حاد خوراکی و پوستی، مشخص شده است که این ماده پتانسیل کمی برای سمیت نوری، حساسیت زایی در اثر تماس با نور، تحریک پوست و حساسیت در غلظت های تا 100 درصد دارد.

بنابراین، اگر از محصولی استفاده می‌کنید که حاوی این ماده است و یک واکنش نامطلوب یا آلرژیک دارید، می ‌توان فرض کرد که یک ماده دیگر عامل آن است.

کربومر

نحوه استفاده از کربومر

از آنجایی که کربومرها ترکیباتی هستند که به محصولات بی ‌شماری که در آن ها یافت می‌ شوند اجازه می ‌دهند بهترین کار خود را انجام دهند، مجموعه ‌ای از دستورالعمل ‌ها برای استفاده از آن ها وجود ندارد که مثلا برای SPF یا اسید گلیکولیک وجود دارد.

واسیوکوویچ می گوید: «آن ها همه کاره هستند و می توانند در هر زمان استفاده شوند. آن ها یکی از پرکاربردترین پلیمرها در صنعت، آرایشی و بهداشتی، داروسازی و حتی در محصولات مراقبت از دهان هستند… به نظر می ‌رسد که این یک نوع ماده خنثی است که با همه چیز به خوبی کار می ‌کند. اگر از محصولی استفاده می‌کنید که به این ماده متکی است، حتما دستورالعمل‌های استفاده از آن محصول خاص را به دقت دنبال کنید و در صورت مشاهده عوارض جانبی منفی، مانند جوش یا تحریک، مصرف آن را کاهش دهید یا قطع کنید.»

آیا کربومر برای پوست بی خطر است؟

واسیوکوویچ اطمینان می دهد: «این ماده برای استفاده در محصولات آرایشی ایمن ارزیابی شده است.» نشان داده شده است که آن ها برای همه قابل استفاده هستند و هیچ اثر نامطلوبی ندارند.

شما میتوانید با جستجو در سایت آوا شیمی صبا این محصول را خریداری کنید.

امیدواریم در پایان از مطلب کربومر چیست ، استفاده لازم را برده باشید.