در این مطلب از سری مطالب وبلاگ آواشیمی صبا قصد داریم شما را با موضوع تیمول چیست؟ آشنا کنیم.

تیمول چیست؟

گیاهان در طول تاریخ بشر برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار گرفته اند. آویشن، گیاهی از خانواده نعناع، ​​یکی از این گیاهان است که از نظر تاریخی به عنوان یک عامل ضد عفونی کننده طبیعی استفاده می شد.

علم مدرن تیمول – ماده شیمیایی فعال – را از روغن آویشن برای استفاده در فرآورده هایی از خمیر دندان و دهانشویه گرفته تا پمادهای موضعی و سایر مواد دارویی استخراج کرده است.

در واقع تیمول در روغن و عصاره آویشن یافت می شود و به عنوان یک ترکیب شیمیایی جدا شده، یک ماده ضد میکروبی، ضد قارچ و ضد باکتری اثبات شده است. به دیواره سلولی باکتری ها و قارچ ها آسیب می رساند و از ایجاد بیماری توسط میکروارگانیسم ها جلوگیری می کند.

اگرچه به طور رسمی ثابت نشده است، اما همان خواصی که باکتری ‌ها و قارچ ‌ها را مهار می‌ کنند، می ‌توانند علیه انگل ‌های داخلی مانند کرم ‌های قلاب‌ دار نیز عمل کنند.

تیمول

 

کاربردهای تیمول

چندین آماده سازی رایج برای تیمول وجود دارد. به عنوان یک پماد موضعی، مستقیما در ناحیه خارجی پوست مانند قارچ ناخن یا کرم حلقوی استفاده می شود.

این ماده به عنوان یک چای یا دمنوش گیاهی برای درمان بیماری های داخلی مانند عفونت گلو یا التهاب لثه به آب جوش اضافه می شود.

همچنین این ترکیب می تواند در محلول ایزوپروپیل الکل برای استفاده مستقیم روی دست ها یا اجسام بی جان معلق شود.

تیمول در ضدعفونی کننده های دست بدون الکل به دلیل خواص دارویی آن رایج است. همچنین کاربرد محدودی به عنوان حشره کش و دافع حیوانات دارد.

همچنین می ‌توان آن را روی باندهای دارویی کاملا طبیعی برای کاهش خطر عفونت استفاده کرد آویشن آسیاب شده را می توان به جای تیمول خالص استفاده کرد. هر دو حاوی یک ترکیب هستند و تنها تفاوت حداقلی بین آویشن و تیمول در آرایش مولکول ‌های موجود در مواد است.

علاوه بر مصارف دارویی، در آشپزی به عنوان طعم دهنده یا تقویت کننده استفاده می شود.

از آنجایی که این یک ماده طبیعی است که در گیاهان مورد استفاده در آشپزی یافت می شود، ایمنی آن بالا است. با وجود این، توصیه می شود قبل از خرید تیمول و مصرف آن با پزشک یا سایر متخصصان بهداشتی واجد شرایط مشورت کنید.

عوارض جانبی

اگر چه عوارض جانبی نادر است، اما ممکن است یک واکنش آلرژیک در افراد حساس رخ دهد.

خارش، بثورات، کهیر و مشکل در تنفس تنها برخی از علائمی است که فرد ممکن است در صورت حساسیت به این ماده یا گیاهی که از آن سرچشمه می‌گیرد، تجربه کند.

در صورت مصرف خوراکی، اختلالات گوارشی خفیف ممکن است رخ دهد. در صورت بروز واکنش نامطلوب باید به دنبال درمان فوری پزشکی باشید.

سخن آخر

تیمول یک ماده کریستالی بی رنگ است که از روغن آویشن استخراج می شود و می توان آن را به صورت مصنوعی تهیه کرد.

بو و طعم معطر قوی و خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. از این نظر از فنل قوی تر است، اما ممکن است سطوح ناهموار را تحریک کند.

در غرغره کردن، شستن دهان و ضدعفونی غشاهای مخاطی استفاده می شود.

شما میتوانید با مراجعه به سایت آوا شیمی صبا محصول کریستال تیمول را تهیه کنید.